گوگل پلی چیست؟What is Google Play

گوگل پلی به انگلیسی Google Play  بزرگترین و رسمی ترین محل عرضه ی اپلیکیشن های اندروید (Android application) و کالاهای دیجیتال (کتاب ، مجله ،فیلم،موسیقی)می باشد .

کارت هدیه گوگل پلی برای دنلود برنامه ها و بازی های پولی

گوگل پلی از   ۲۲ اکتبر، ۲۰۰۸ فعالیت خود را شروع کرده . مثل خیلی از تکنولوژی هایی که مبدا آن آمریکا است گوگل پلی نیز ابتدا ایران را پشتیبانی نمی کرد و کاربران ایرانی نمی توانستند اپلیکیشن های اندرویدی را دانلود نمایند برای همین مارکت های ایرانی مثل “کافه بازار” و “مایکت”,”ایران اپس “و بعدها اول مارکت و…. در ایران شروع به فعالیت کردند و اپلیکشن های اندرویدی را به کاربران ایرانی عرضه داشتند.

اما از سال نیمه های سال 2013 گوگل به توسعه دهنده های اندروید گفت که آنها می توانند اپلکیشن های رایگان خود را برای ایران منتشر کنند(اپلیکشن هایی که نیاز به پرداخت ندارند).پس از این تصمیم کاربران ایرانی بدون نیاز به استفاده از فیاتر شکن  می توانند اپلیکشن های اندرویدی را دانلود و استفاده نمایند.

گوگل پلی با دو گروه از کاربران کار می کند:

مصرف کنندگان :

میلیاردها دستگاه اندرویدی در دنیا وجود دارد . این دستگاه ها برای دانلود و بروز رسانی اپلیکیشن های خود نیاز به فروشگاه دارند که بتوانند با اتصال به آن اپلیکشن های خود را به رایگان یا با پرداخت هزینه دانلود یا به نسخه ی جدید تر بروز رسانی نمایند.

تولید کنندگان:

تولید کنندگان منظور توسعه دهندگان و ناشران هستند که اپلیکشن ها و کالاهای دیچیتال را در گوگل پلی به فروش یا دانلود رایگان می گذارند . این قشر از افراد از طریق این کار کسب درآمد می کنند.این بخش از گوگل پلی با عنوان گوگل پلی دولوپر یاد می شود. بخش ناشران و توسعه دهندگان گوگل فقط برای برخی کشورها فعال است شما می توانید لیست کشورها را اینجا مشاهده نمایید:

لیست کشورهایی که گوگل پلی دولوپر فعال است

کارت هایی به نام کارت هدیه گوگل پلی  Google play gift card :

از سال 2012 کارت هایی در دنیا مرسوم شد که اعتبار لازم برای خرید کالا از گوگل پلی را فراهم می کردند . کاربران با خرید این کارت ها و وارد کردن مشخصات آن اعتبار موجود در کارت را به حساب گوگل خود اضافه کرده و مراحل خرید را انجام می دهند . استفاده از این کارت ها به دلیل ارزان تر بودن آنها نسبت به خرید مستر کارت یا ویزا کارت گسترش یافته است.در ایران نیز سایت های مختلفی اقدام به فروش گیفت کارت گوگل می کنند.

منابع استفاده شده در این مقاله :

1- ویکی پدیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *